Pinnacles (pustynia)

Pinnacle to angielskie słowo oznaczające szczyt, wierzchołek lub wieżyczkę. Pinnacles to pozostałość po rosnącym tutaj przed wiekami wielkim lesie. Przez setki lat w wyniku erozji pnie drzew skamieniały. Niesione wiatrem razem z piaskiem muszle morskie utworzyły na skamieniałych pniach warstwę wapnia, a późniejsze deszcze zbiły tę masę w dzisiejsze skałki. Jak głosi Aborygenska legenda, każdy z tych wapiennych wierzchołków to wróg plemienia przybyły w te strony by zabijać zwierzęta. Bóg zamienił ich w skały
Z roku na rok Bóg zamienia najeźdźców w wapienne skały by okazać uznania plemieniu Yaurt za ochronę tamtejszych zwierząt i respekt dla całej natury.  Odwiedzając Pinnacles widzimy ich różne kształty i rozmiary. Niejednokrotnie mierzą one nawet 4 metry wysokości. Wśród rozsianych wierzchołków prowadzi jednokierunkowy szlak samochodowy, na szlaku są zatoczki do zatrzymania się

Najlepszym okresem do odwiedzin są okresy kiedy kwitną kwiaty.
Miesiące wrzesień i październik.
W okresie od maja do września możemy napotkać tutaj na deszcze.
auss27
auss26 auss28 auss29

Wave Rock

Skalna Fala – granitowy klif położony w pobliżu miejscowości Hyden (około 340 km za wschód od Perth). Klif ma 15 m wysokości i 100 m długości. Formacja skalna swój kształt zawdzięcza erozji wodnej i wietrznej, została ukształtowana w obecnej postaci około 60 milionów lat temu. Jest również teoria, że kształt skały powstał w wyniku płynącej w tym miejscu rwącej rzeki.
 
auss30

W latach sześćdziesiątych kryształy pochodzące z Wave Rock zostały poddane analizie i datowane są na przynajmniej 2,7 miliarda lat.  Kolorowe pasy na ścianie skały powodowane są przez deszcz spłukujący minerały (głównie związki żelaza), tworząc żółte, czerwone i szare pręgi.
Na szczycie Wave Rock-u jest płaskowyż. Jedno z nielicznych miejsc gdzie wydobywa się woda gruntowa, tworząc oczka wodne. Woda ta jest zatrzymywana przez wybudowaną tamę, a następnie wykorzystywana do sieci wodociągowej zasilającą pobliską miejscowość Hyden.

auss31 auss115 auss35

Rottnest Island

Wyspa położona 19 km na zachód od Perth, w pobliżu miasta Fremantle. Wyspa ma 11 km długości, a jej największa szerokość to 4,5 km. Powierzchnia lądowa wynosi 19 km².
Jest w całości rezerwatem przyrodniczym, zaliczanym do klasy "A" według australijskiej klasyfikacji. Wyspa ma własny zarząd – Rottnest Island Authority. Prawo australijskie zabrania posiadania na wyspie ziemi przez osoby prywatne.
Mieszkańcy Australii Zachodniej nazywają tę wyspę "Rotto".
auss2
auss36 Od 50 lat jest dla nich popularnym miejscem wypoczynku.
Będąc dobrze zarządzanym rezerwatem przyrody, Rottnest jest chętnie odwiedzana przez amatorów nurkowania – wyspę otaczają rafy koralowe, liczne są wraki okrętów. Najbardziej znane rafy leżą po zachodniej stronie wyspy, w zatokach Strickland, Salmon i Stark. Doskonałe miejsce dla surferów, oraz wędkarzy. Na "szlaku dla nurków" przy Parker Point można znaleźć wiele osobliwości środowiska morskiego wokół wyspy.
  Wyspa jest najdalej na południe położonym fragmentem brzegu morskiego Australii, na którym występują jeszcze rafy koralowe. Rottnest jest jednym z nielicznych miejsc, gdzie występuje kuoka. Torbacze zaliczane do kangurów. To najmniejsze ze znanych kangurów. Wzrostem sięgają do 30 cm. Pierwsi osadnicy ze względu na ogon, mylili je ze szczurami i mocno tępili.
Obecnie ich populacja wzrasta, z wyspy wyeliminowano ich wrogów – zdziczałe koty, lisy i inne drapieżne gatunki, które do Australii zostały przywiezione przez pierwszych osadników.
Na wyspie znajdują się historyczne budynki i przyjemne plaże. Głównym środkiem transportu jest rower. Na Rottnest obowiązuje zakaz poruszania się samochodami, za to sieć szlaków rowerowych jest bardzo rozbudowana. Główna osada na wyspie położona jest w zatoce Thompson, naprzeciwko miasta Fremantle. Inne osady leżą przy zatoce Geordie oraz Longreach.
Na wyspie Rottnest jest zaledwie kilku stałych mieszkańców. Są to pracownicy rezerwatu i ich rodziny. Większość osób pracujących na wyspie mieszka na kontynencie.
auss37
auss38 auss39 auss40

Następna strona

 


 

 

Strona jest częścią serwisu
Format-Fotograficzny